BIYIK EKİMİ

Bıyık Ekimi

Bıyık Ekimi

Bıyık, birçok erkek için dış görünüşü etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Dolayısıyla bıyıkların çıkmaması ya da seyrek çıkması, çeşitli hastalık ya da kaza gibi nedenlerden dolayı hasar görmesi gibi durumlar, erkekler için oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Bu gibi durumlar günümüzde bıyık ektirme olarak bilinen operasyon ile etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bıyık çıkartmak ya da bıyık gürleştirmek için tercih edilen bu operasyon ile ilgili genel bilgiler, aşağıdaki başlıklar altında yer almaktadır:

Bıyık Ektirme Yöntemleri ve Aşamaları

Bıyık Ektirme Yöntemleri ve Aşamaları

Bıyık ekiminde; günümüzde saç, sakal ve kaş ekiminde de sık tercih edilen FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi kullanılır. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse bu yöntemde, iki kulak arkasındaki ya da ensedeki bölgeden temin edilen kıl kökleri, bıyık ekiminin yapılacağı bölgeye nakledilir. Bu ekim işlemi, milimetrelik özel iğneler ile gerçekleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, ekim yapılırken bıyıkların birbirlerine çok yakın bir şekilde konumlandırılmamasıdır. Zira bu şekilde yapılan ekim işlemlerinde, alanın darlığından ötürü beslenme problemi ortaya çıkacaktır. Unutulmamalıdır ki; nispeten basit gibi görünse de bıyık ekimi, bir problem ile karşılaşmamak ve tatmin edici sonuçlar almak için kesinlikle uzman hekimlere yaptırılması gereken ciddi bir operasyondur.

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Bıyık Ekimi Sonrasında İyileşme Süreci

Bıyık ekimi operasyonunu takip eden süreçte, ekim yapılan bölgedeki köklerin çevrelerinde ve diplerinde küçük kırmızılıklar ortaya çıkabilir. Bu, bıyık ektirenlerin endişelenmesini gerektirmeyen, tamamen normal olan bir durumdur ve birkaç hafta içerisinde geçer. Genellikle ilk haftalarda, şok dökülme olarak tabir edilen durum ortaya çıkar ve ekilen kökler hızlı bir şekilde dökülür. Bu da tamamıyla normal bir durumdur. 6 – 9 ay gibi bir süre içerisinde ise, yeni bıyıklar çıkmaya başlar. İlk yıkama, genelde bıyık ektirme operasyonundan birkaç gün sonra yapılır. Tabii en iyisi bu konuyu ekim işlemini yaptırdığınız hekime danışmaktır.

  • Bıyık Ekimi
  • Bıyık Ekimi
  • Bıyık Ekimi
  • Bıyık Ekimi