COSMELAN – DERMAMELAN

Cosmelan – Dermamelan

Cilt lekeleri , renk pigmenti olan melanin ciltte yerleşen “melanosit” adlı hücreler tarafından üretilmektedir. Bazı durumlarda melanin üretimi normalin üzerine çıkarak ciltte düzensiz ve aşırı renklenmeye (hiperpigmentasyon) neden olur. Güneşe fazla maruz kalma sebebiyle yaz aylarında artan bir pigmentasyonla bu durum yıllarca sürebilir. Cosmelan-Dermamelan cilt pigmentasyonlarına karşı etkili yöntemdir. Chloasma ve gebelik maskesi olarak da bilinen melasma yüzde boyunda ve ön kollarda düzensiz lekeler ve benekler olarak yaygın görülen ve sonradan oluşan sınırları belirgin hiperpigmentasyon durumudur.

Cilt pigmentasyonlarının kesin oluşum sebebi bilinmemektedir. Fakat sebepler arasında çoklu faktörler vardır: 1 – Genetik eğilim 2 – UV ışınları 3- Doğum kontrol hapı kullanımı, 4- Gebelik 5- Kozmetik ürünler 6- Östrojen ve belki progestron da cilt pigmentasyonlarına sebep olabilir. Bu faktörlerin en önemlileri genetik eğilim ve UV’ ye maruz kalmaktır.

Güneşten gelen U.V. ışınları ve hatta ampullerden gelen direkt çok güçlü ışıklar da, derideki pigment üreten hücreleri veya melanositleri stimüle edebilir. Koyu renk cilde sahip kişiler, açık renk cilde sahip olanlara göre daha aktif melanositlere sahiptir. Normal şartlar altında bu melanositler geniş miktarda pigment üretirler. Fakat bu üretim, üreyen hormon seviyesindeki bir artış ya da ışık etkisiyle tetiklendiğinde artar.

Cosmelan-Dermamelan; melasma-chloasma denen gebelikteki lekeleri, yaşlılık lekeleri, hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisi ve lekenin diğer nedenlerinin tedavisinde de en etkili yöntemlerden biridir. Cosmelan deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir enzimatik peeling yöntemidir ve etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılayarak yapar.Cosmelan- Dermamelan’ın asıl etkisi deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan tyrosinase adlı bir enzimin baskılanması ile olur. Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin etkin tedavisi sağlanır. Cosmelan- Dermamelan enzim peelingin etken maddesi ise ciltte lekelerin oluşumuna neden olan melanini baskılar ve cildin rengini açar. Cosmelan- Dermamelan her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. Ciltte yara oluşturmaz, iyileşme süreci yoktur. Cosmelan leke tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda daha yoğun kimyasal asit içeren Dermamelan Leke tedavisi uygulanması önerilir.

Cosmelan- Dermamelan Uygulama Alanları, Yüz, Boyun ve dekolte, Karın bölgesi, Bacaklar ve eller.

Cosmelan - Dermamelan
Cosmelan - Dermamelan

Cosmelan- Dermamelan ile ne tür cilt rahatsızlıkları tedavi edilebilir?

Cildin yaşlı görünümü ve yaşlılık lekeleri ,Yüzdeki aşırı pigmentasyondan kaynaklanan lekeler ,Derideki koyu lekeler (spotlar) ,Melasma ,Cholasma ,Akne izleri.

Cosmelan- Dermamelan’ın Avantajları Nelerdir?

Melasma- Cholasma lekelerinin tedavisinde çok etkilidir ,Uygulama ağrısızdır ,Kısa sürede sonuç alınır ,Hassas ciltlerde dahil olmak üzere her türlü cilt tipine uygulanabilir ,Çok hafifi cilt soyucu etken madde içerir dolayısıyla yan etkileri minimal seviyededir ,Yılın her mevsiminde uygulanabilir ,Akne izleri ve ciltteki lekeli görünüm üzerinde etkilidir ,Cilde zarar verecek hiç bir kimyasal içermez ,Leke tedavisinde çok etkili ve güvenlidir ,Doğduktan sonra oluşan her tür lekenin tedavisinde kullanılır ,14 yaş üstü herkese uygulanır.

Tedavi Öncesi Dikkat Edilecekler ; Leke tedavisine başlamadan önce benzer bir tedavi, kimyasal peeling, dermabrazyon, lazer gibi uygulamalar yapılıp yapılmadığı cilt konsültasyonu ile tespit edilir. Eğer leke tedavisi amaçlı bir uygulama yapıldıysa Cosmelan- Dermamelan leke tedavisine başlanmadan en az iki hafta beklenmelidir. Erkekler en az iki gün önceden traş bıçağı gibi tahriş edici yöntemlerle traşı bırakmalıdır, zorunlu hallerde elektrikli traş makinesi tercih edilmelidir.

Aktif Maddeleri

Cosmelan-Dermamelan
Her iki kitin içinde de bulunan aktif maddeler aynıdır. Sadece oranlarında farklılık vardır.

Azelaic acid: Melanosit hücrelerinin çoğalmasını inhibe ederek veya hücreleri öldürerek yada fonksiyonlarını durdurarak etkisini gösterir. Doymuş bir dikarboksilik asit olan Azelaic asit buğday, çavdar ve arpadan elde edilir.

Phytic acid: Fitik asit bitkilerde fosfatın birincil deposudur, antioksidan özelliğe sahiptir. Fitik asit tahıl, baklagil, çekirdek ve tohumlarda bulunur. Fitik asit açısından en zengin kaynaklar buğday kepeği ve keten tohumudur. Keten tohumu % 3 oranında fitik asit içerir.

Kojic acid: Kojik asit doğal ve tesirli leke açıcıdır. (pirinçten elde edilir) Fazla melaninin üretimini geciktirip melanini parçalayarak pigmentasyonların giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Foto yaşlanma ve akne problemlerinde önerilir.

Ascorbic Acid (Vitamin C): C vitamini veya Ascorbic asit turunçgillerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Vitamin C aynı zamanda antioksidan özelliklere sahiptir ve kolajen sentezini stimüle eder.

İlk Uygulamadan Sonra Neler Beklenebilir?

Cosmelan 1 veya Dermamelan uygulaması sonrası 24 – 48 saat şişlik- kızarıklık, yanma -batma ve ciltte bazı hassasiyetler olabileceği bunun normal olduğu konusunda kişi bilinçlendirilir. Cilt bir miktar kızarır ve güneş yanığına benzer bir görünüm alır.

Çok hassas cilt yapısına sahip olanlarda uygulamadan sonra 48 saat içinde bir miktar kaşınma hissedilebilir.

Ciltte bir miktar kızarıklık, kuruluk, soyulma, yanma, irritasyon ve gerginlik hissi oluşması normaldir ve sürecin bir parçasıdır.

İlk uygulama sonrası kızarıklık, hassasiyet, gerginlik vs dayanılmayacak bir ölçüde ise Cosmelan 2 veya Dermamelan devam kremine geçmek için 24-48 saat ara (dinlendirme süresi) verilmesinde mahsur yoktur.

Maskenin etken maddeleri olan kimyasal asitlerden kaynaklanan reaksiyonlar maksimum 1 hafta içinde kaybolur ve cilt normal sağlıklı bir görünüşe sahip olur.

Tedavi sonrası dikkat edilecekler ilk 1 ay:
Sauna, buhar banyosu
Havuz
Solaryum
Glikolik asit, Retinollar vs gibi soyucu uygulamalar
Epilasyon-depilasyon
Makyaj (fondöten, pudra, allık) soyulma bitene kadar en az 1 ay yapılmamalı
U.V. zararlı ışınlarına karşı dikkatli olunması ve uygulamalardan uzak durulması gerekir.