GÖĞÜS ESTETİĞİ

Göğüs Estetiği

Göğüs Estetiği

Göğüslerin, kadınların dış görünüşüne olan etkisi yadsınamaz. Bundan dolayı göğüslerinin ölçülerinden ya da görünümünden memnun olmayan; fazla büyük, fazla küçük ya da sarkık göğüslere sahip olan kadınlar, anlaşılır bir şekilde özgüven sorunu yaşayabilmektedirler. Günümüzde tıp bilimi, göğüslerinden memnun olmayan kadınların sorunlarına göğüs estetiği denen operasyonlar ile çare bulabilmektedir.

Göğüs Estetiği Nedir?

Göğüs Estetiği Nedir?

Göğüs estetiği terimi, herhangi bir nedenden dolayı göğüslerinin görünümünden şikâyetçi olan kadınların, istedikleri gibi göğüslere sahip olmalarını amaçlayan cerrahi operasyonların tamamı için kullanılabilir. Birden fazla sayıda göğüs estetik ameliyatı tekniği bulunmaktadır ve herhangi bir operasyonda hangi tekniğin kullanılacağı memelerin durumu, hastanın istek ve beklentileri ve tabii ki cerrahın kararına göre değişir. Göğüs estetiği kapsamı altına giren ameliyatlar; yağ dokusu ya da meme protezleri ile yapılabilecek olan göğüs büyütme ameliyatı (Augmentation mammoplasty), göğüs küçültme ameliyatı (Reduction mammoplasty), ve göğüs dikleştirme ameliyatı (Mastopexia) olarak sıralanabilir.

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatları meme dokusunun doğuştan yokluğu, gelişim sürecinde yeterli düzeye ulaşmaması veya başka bir sebeple dokunun kaybedilmesi gibi durumlarda uygulanabilir. Meme dokusunun istenilen hacimde olmaması durumunda uygulanabildiği gibi memede sarkıklık olması durumunda rahatlıkla tedavi amaçlı yapılabilir. Memenin bir başka sorunu olan meme asimetrisinin düzeltilmesi gibi yakınmalar ile gelen hastalara da kolaylıkla uygulanabilir. Hastaların yaş grubu, hastanın meme yapısı, beklentileri ve yapılması gerekenler değerlendirilip uygun tedavi seçeneği gene kişiye özgü olacak şekilde planlanır.

Meme büyütmede yeni nesil protezler ile uzun yıllar sağlıklı bir görünüme kavuşulabilir. Protez ameliyatları güvenilir gönül rahatlığı ile uygulanabilen cerrahi işlemlerdir. Birçok kadın onlarca yöntemi deneyip sonunda başarısızlıkla yüz yüze kalır. Silikon ile meme büyütme ameliyatları alternatifsiz başarılı kesin sonuçtur. Meme kanseri ile arasında bilimsel olarak bir bağlantı olmadığı kanıtlanmıştır. Meme kanseri taraması için yapılan tüm radyolojik testler ile meme protezleri uyumludur ve bu açıdan bir risk faktörü değildirler.Meme Büyütme Ameliyatı

Amerikada her yıl 350000-450000 civarında kadın meme protezi ile tanışmaktadır. Kadında cinsel bir obje olarak ta önemli bir organ olan meme, gelişim çağını tamamlamış tüm kadınlar için hem özgüven hem de hayata pozitif bakmak açısından önem taşımaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında meme protezi ameliyatı cinsel kimlik gelişimini olumlu yönde etkiler diyebiliriz.

Meme büyütme ameliyatı hormonel gelişimin tamamlandığı 18-21 yaş sınırından itibaren yapılabilir. Doğum sonrası emzirmeyi etkilediğine dair bilimsel bir olumsuz veri yoktur.

Meme büyütme ameliyatına karar vermiş hasta meme büyütme öncesinde göğüs duvarı yapısına göre istenilen ebatlarda protez seçimi için bir ön görüşme daha yapılır. Ameliyat esnasında seçilmiş olan protez 45 dk süren bir ameliyat ile meme altı plandan yerleştirilir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında yapılan cerrahiye bağlı belli belirsiz bir iz kalır. Ameliyat sonrası dönemde 10 gün kadar aktif spor yasaklanır. Hastalar 3(üç)gün istirahat sonrasında günlük aktivitelerine dönebilir.Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Hastaların öncelikle konsultasyolarının çok iyi yapılması gerekir .Hastanın doğum yapıp yapmadığı,30 yaş üstü ise mutlaka bir ultrason taraması ile olabilecek şüpheli lezyonlarının tespiti ve gerekirse aynı cerrahide yani meme büyütme işleminde müdahalesinin yapılmasını tavsiye ediyoruz.

40 yaş üstü bayanlarda ise öncesinde mamografi çekilmesi gerekmektedir ,burada olası kötü huylu lezyonların tespiti için yapılması ameliyat öncesi şarttır.

Meme büyütme ameliyatlarında hekim olarak bana göre en önemli tespit edilmesi gereken şey hastanın beklentisi, ameliyat sonrasında genelde hastanın en çok şikayetçi olduğu neden memenin ya istediğinden daha büyük yada daha küçük olması ,ben kliniğimde bunu mutlaka öncesinde Amerikan FDA onaylı 3 boyutlu bir cihaz olan Vectra ile analiz ederek konulacak implantın büyüklüğü, kesinin yeri yada meme başında bir gevşeklik mevcutsa fazla derinin alınması gibi bu cihazda tüm bunları hasta ile birlikte belirliyoruz. Burada bize yol gösteren faktörler var, buradaki planlamayı hastanın yaşam stiline göre belirliyoruz. (Hasta spor yapıyor mu, kaç doğum yapmış ,ne kadar süre emzirmiş gibi )

Bu cihazla her iki memede ki simetriyi de ortaya çıkarıp konulacak implantın hacmine ve her iki memeye yapılacak farklı müdahale var ise analiz ediyoruz.

Hastalar öncesinde yaptıkları araştırmalarla yada arkadaşlarından duydukları ile hekime kas altı yapalım yada kas üstü olsun vs. gibi isteklerle geliyorlar burada önemli olan hastanın meme yapısına uygun olan implatı bu damla şeklinde ya da yuvarlak implantlar olabilir, hasta ile konuşarak ve yine 3 boyutlu Vectra cihazında kesi yerlerini dahi göstererek hasta ile ortak noktada karar verilir.

• Bu cihaz aslında bize tam olarak hastanın ameliyat sonrasında hastanın beklentisini ortaya koymamızı sağlamaktadır.
• Ameliyat sonrası hasta ağrı hissetmez ,hafif bir gerginlik hissedebilir.
• Göğüslerde ilk 4 ila 5 gün memelere gerekli olan baskıyı yapmak amacıyla özel bir bant ve kuvvetlice sarılmış sargı olacaktır.
• Hastanede kalış süresi 1 gecedir.
• Ameliyatta protezin yerleştirildiği cepte oluşabilecek hafif sızıntıları dışarı alarak oluşabilecek koplikasyonları önlemek amacıyla diren denilen vakumlu bir sistem yerleştirilir.
• Ameliyat sonrasında 6 hafta ağır fiziksel egzersiz yapılmaması gerekmektedir.
• İlk pansumandan sonra yani 4 gün sonra duş alınabilinir.
• Ameliyat sonrasında mutlaka kişiye uygun sporcu sutyeni kullanılması gerekmektedir.
• Özellikle ameliyattan 1 hafta önce süreyle ve sonrasında 2 hafta süresince sigara içilmemesi gerekir.
• Ameliyat sonrasında enfeksiyon gelişmemesi için 1 hafta antibiyotik kullanılır.

  • Meme Büyütme
  • Meme Büyütme
  • Meme Büyütme
  • Meme Büyütme
Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatları meme dokusunun istenilenden fazla miktarda olması durumunda yapılan cerrahi müdahalelerin tümüne denir. Sadece memenin küçültülmesi değil hem sarkıklık tedavisi hem de asimetri sorunları da aynı anda çözülür. Meme Küçültme ameliyatları ile hastaların duruş şekli bozuklukları, eşlik eden bel ağrısı, pişik sorunları ve estetik deformasyonların tümüne çare bulunmuş olur. Hastaların sosyal hayatlarındaki ilişkileri etkilenebilir, zaman zaman iletişimlerini dahi sınırlayan bir sorun olabilir hatta kadınlarda gizlemeye yönelik çabalara iten bir problem olarak kendini gösterebilir.

Meme Küçültme

Karar Verme Süreci

Birçok hasta belli olmasını engellemek için eğri yürür, kolları ile memesini saklamaya çalışır. Kıyafet seçiminde gizlemek için aslında kendisini mutsuz eden seçimler yapmak zorunda kalır. Tüm bu faktörler kadınları mutsuzluğa iter. Özgüven sorunlarının çözülmesi, kendinizi daha iyi hissetmek ve sağlık sorunlarının çözülmesini de hedefleyen bir cerrahi müdahaledir. Karar vermeden önce mutlaka plastik cerrahi uzmanı ile ön görüşme yapmak sizi bekleyen süreç ile ilgili aydınlanmanıza sebep olur. Yani önce bir plastik cerrahi uzmanının kapısını çalmak aslında en büyük adımdır. Ameliyat planlaması hastanın yaş durumu mevcut meme şekli ile uyumlu bir teknik kararlaştırılarak yapılır. Kişiye özgü bir plan yapılması esastır. Ameliyat ile ilgili karar verildikten sonra her şey kolaylaşır.

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Hastaları çabuk bir iyileşme süreci ve hızlı eve dönüş ile sosyal hayata kaldığı yerden devam etmek için kabaca 3 üç güne ihtiyacı vardır. Bu üç günün ilkini hastanede geçiren hasta diğer iki günü evinde istirahat ederek geçirir. İlk kontrol 7. Günde olur. Bel ağrısı gibi sağlık sorunlarının da eşlik ettiği birçok hasta uyumamaktan şikayetçiyken daha ameliyat olduğunun ilk günü hastanede mışıl mışıl uyuduklarını ifade ederler. Ertelenmesi demek bu sorunlarla yaşamaya devam etmek olduğu için yaptıran hastalar daha erken yaptırmadıkları için pişman olurlar.

Meme Küçültme

Ameliyatların Anestezi Şekli

Ameliyatların anestezi şekli Genel anestezidir. Hasta ameliyat öncesinden başlayarak ameliyathaneye alınış süreci dahil yarı baygınlık halindedir. Birçok hasta kendi odasından çıktığını, ne zaman ameliyat olduğunu ve ne zaman odasına geri döndüğünü bile hatırlamaz. Ameliyat yaklaşık 3 saat kadar sürer. Ameliyat sonrası ağrı hissetmezler. Kullanılan dikiş malzemelerinin tümü deri altında gömülü olduğu için ameliyat sonrası da hastaların dikiş alınmasına gerek kalmaz. Hastalar 7. Kontrolünden sonra 1. Ayda rutin kontrole gelirler. Ameliyathaneden çıkarken giydirilmiş olan sporcu sütyeni 3 hafta kadar kullanılır.