Dental İmplant

Diş eksikliğinde kullanılan kayıp dişlerin köklerinin yerine yerleştirilen titanyum vidalardır. Diş eksikliğinde yapılarak protezleri taşımak için yerleştirilirler.

Tek diş eksiklerinde komşu dişlere dokunulmadan eksik diş yerine implant yerleştirilerek dişsizlik sorunu giderilebilir.

Çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine sabit protezler için ayak oluşturularak daha konforlu bir tedavi seçeneği oluşturulur.

Ayrıca tam dişsiz ağızlarda hareketli protezlerin tutuculuğunu artırmak için kullanılabilir.

İmplant kullanılarak yapılan protezlerin tedavi süreci, implantın kemiğe kaynama süresi tedaviye eklendiğinden önceki yöntemlere göre biraz daha uzundur. İmplant cerrahı olarak çene kemiğine yerleştirildiği bölgeye göre uygun süre beklendikten sonra üzerine protez yüklenir.

Bu süre 6-12 hafta arasında değişebilir. Her implant vakası aynı olamayacağı için yapılacak tedavinin süresi muayene sonrası belirlenebilir.

Uzun süre dişsiz kalmış bölgelerde kemik yetersizliği yüzünden implant yerleştirmek her zaman mümkün olmayabilir. Ayrıca dişsiz bölgenin bazı anatomik yapılara olan komşuluğu implant cerrahisi öncesinde ya da esnasında uygun kemik doku oluşturabilmek için bazı kemik cerrahilerinin yapılması gerektirebilir.(Üst çene arka bölgede sinüs tabanının yükseltilmesi gibi.)

İmplant cerrahisi lokal anestezi altında uygulanacak implant sayısına göre değişen sürelerde yapılabilir. Cerrahi tamamen ağrısız gerçekleştirilir. Operasyon sonrası antibiyotik ,ağrı kesici ve hijyen için gargara kullanımıyla ortalama 1 hafta içinde yara bölgesi tamamen iyileşir. İmplantın kemik içindeki iyileşmesi için genelde 6-8 hafta beklenir. Operasyon sonrası şiddetli ağrı beklenmez. Doğru ilaç kullanımıyla bu süre rahat geçirilir. Bu sürede hastalara geçici protezler kullandırılır, dişsiz kalması gerekmez.

Dental implant malzemesi olarak çok fazla seçenek bulunabilir. Ancak başarısı kanıtlanmış uzun süredir kullanımı olan markaların tercihi önemlidir. Kullanılan malzemelerin kemikle olan bağlantısı ne kadar iyi oluşur ve korunursa implant o kadar uzun ömürlü olur. Protez tamamlandıktan sonra iyi bir bakım ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile ömür boyu kullanılabilmektedir. Her tedavide olduğu gibi implant tedavisinde de riskler, başarı ya da başarısızlıkları, tedavi seçenekleri kişiye özeldir ve ancak iyi bir muayene sonrası belirlenebilir.

Klinikte muayene yapılırken, mutlaka radyografik görüntülere ihtiyaç duyulur. Böylelikle kullanılacak implantın ve yapılacak cerrahilerin planlanması kolaylaşır. Dental implantlar doğal dişlere en yakın protezleri yapabilmemiz için en iyi seçenektir. Çoğunlukla hastalarımız implant destekli protez tedavilerinde kendi dişlerini kullanmıyor hissini yaşarlar. Diş kaybından sonra dişsiz kalan bölgedeki kemik için yapılacak tek şey ö bölgeye uygun bir impalntın yerleştirilmesidir. Çünkü implantlar da tıpkı dişler gibi bulundukları kemiğin kaybını engellerler.