KALICI MAKYAJ

Kalıcı Makyaj (Mikropigmentasyon)

Kalıcı makyaj işlemi kişilerin son yıllarda çok talep ettikleri özellikle kıl tekniği (migro pigmentasyon) doğal görüntüsünden dolayı oldukça rağbet görmektedir .Plastik cerrahi kliniği olarak ,hastalarımın estetik olarak çok önem verdiği konulardan olan kaş ,hijyenik koşullarda uygulama gerektiren bir konudur. Kaşların çok seyrek olduğu durumlarda ,kaşlarda asimetrisi olanlarda, yüzdeki özellikte bakışlardaki ifadeyi daha belirgin hale getirmek için olukça etkili bir uygulamadır.

Kalıcı makyaj uygulamasına başlamadan önce uygulama yapan uzman tarafından kişinin beklentisinin çok iyi anlaşılması ve arzu edilen kaş şeklinin kişiye uyum sağlayıp sağlamadığı da yine uzman tarafından tespit edilip danışan kişiyle belirlenmesi gerekir.

Uygulama yapılan cihazın ,iğnenin ve boyaların kalitesi yapılan işlemin kalıcılığı ve kalitesi açisından çok önemli bir ayrıntıdır. Kliniğimizde Avrupa malı cihaz ve organik boyalarla uygulama yapmaktayız. Üst dermise uygulanan işlem kaliteli pigmentler ile ciltte 1 ile 3 yıl arasında kalıcılık sağlamaktadır. Kişiye özel iğne kullanımı kesinlikle gereklidir.

Kaşlarda kıl tekniği uygulaması öncesinde dövme yapılmaktaydı. Eksilmiş ya da zaten eksik ve asimetrik olan kaşlarda kaşın şeklinden bağımsız yeni ve daha yukarıda net siyah ve tribal(dolgu) çizimler uygulanmaktaydı. Çok acılı ve ağrılı olan işlem genelde dövme makineleri ile uygulanmaktaydı. Cildin hassas yapısına uygun olmayan , vücut için tasarlanmış dövme makineleri ile yapılan çizimler yüzde çok uzun yıllar ve maalesef renk değiştirerek kalmaktaydı. Bu çizimler sanatçıların ve mankenlerin sahnede kullanımı için tasarlanmış ve abartılı olması esastı. Maalesef günlük kullanımlar için de uygulanınca yerini yapay bir görünüme bıraktı. Siyah uygulamalar sonrasında solarak yüzde yerini mavi, gri, mor, kırmızı hatta yeşil renklere bıraktı. Yüz ovalinin yerçekimine yenik düşmesi sebebiyle de kaşlarda da düşük görünüm daha da belirgin oldu. Rengin koyuluğu sebebiyle de düşüklük ve yorgun ifade daha da belirgin bir hal aldı.

Bu eski uygulamayı yaptırmış olan kişiler çoğu zaman kliniğimize bu dövmeleri sildirmek veya düzelttirmek için başvurmaktalar. Kullandığımız dövme silme lazeri yardımıyla seanslar halinde bu dövmeleri silebiliriz.

Kalıcı makyaj uygulama sonrası 3 gün kaşa su değmez, antiseptik bir krem bölgeye 3 gün sürülür,h amam sauna gibi sıcak uygulamalardan 1 hafta kaçınmak gereklidir.Uygulamadan 28 gün sonra gerekli görülür ise rötuş yapılır.

Kıl Tekniğinin uygulanmaması gereken durumlar;
Et benleri üzerine , Pigment alerjisi olanlara , Keloidlerin üzerine ,Melanoma (ciltteki kırmızılıklar) olanlarda,Kılcal damar çatlamaları üzerine ,Cilt lezyonları (egzama-siğil-mantar) üzerine,18 yaşın altındaki kişilere, Psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde (şizofren), Anemi tedavisi sırasında, Hamilelerde, Menstural periyotta.

Kalıcı Makyaj