OZON TEDAVİSİ

Ozon Tedavisi

Ozon alternatif tıp olarak birçok branş da kullanılmış ve başarılı sonuçları olan bir yöntemdir. Özellikle diyabet hastalarının yara iyileşmelerinde başarılı sonuçları olan medikal ozon tedavisi son yıllarda estetik ve güzellik sektöründe de sıkça kullanılır oldu.

1980 de Alman Tıp Derneği tarafından Ozon Tedavisi için yapılan bir çalışmada, 644 ozon terapist tarfından 384.775 hastaya 5579238 ozon tedavisi uygulanmış. Yan etki sadece 40 vakada görülmüş. Yani %000007 lik inanılmaz düşük oran ile Ozonun güvenli bir tıbbi tedavi aracı olduğu kanıtlanmıştır.

Ozon (O3) 3 oksijen atomundan meydana gelen bir gazdır. Bileşiği sabit olmadığı için çabucak oksijene (O2) dönüşür.Bu reaksiyon oksijen ile tek “O” molekülünün ayrılmasına sebep olur. Dışarıda serbest kalan bu “O” molekülü yaşadığımız ortamda bulunan hava veya su içerisindeki bakteri, virüs, mantar, küf ve mikropları çok kısa sürede yok eder, demir, mangan, klor, nitrit vb. maddeleri de oksitleyerek ortamdan uzaklaştırır ve bu esnada tekrar oksijene dönüşür.

Kozmetoloji alanında zayıflama tedavisinde metebolizmayı hızlandırmak ,daha canlı ve parlak bir cilt için kollojen doku aktivasyonu sağlamak ve ihtiyarlamadan yaş almak için destekleyici tedavi olarak ,dokunun oksijenlenmesi ve rejenerasyonu (yenilenmesi) için kullanabiliriz.

Ozon tedavisi kişinin kanı alınarak ozonlanan kanın tekrar kişiye verilmesi şeklinde uygulanır.Bu uygulamaya majör uygulama denir .Aynı zamanda minör ve rektal uygulamaların yanı sıra piyasa da ozonlu kremler ve yağlar da mevcuttur.

Kliniğimizde ozon uygulanan hastalar daha sakinleştiklerini ve streslerinin azaldığını, uykularının düzene girdiğini ve kendilerini daha dinç ve zinde hissettiklerini belirtmişlerdir. Cerrahi işlem gören hastalara ozon uyguladığımızda kesi ve dikişlerin iyileşmesinin çok daha sorunsuz ve çabuk olduğunu gözlemlemekteyiz. Ozon yeni damar oluşumunu tetiklediğinden o bölgede kanlanma artışı artar ve yaralar çok daha çabuk iyileşir.

Destekleyici tedavi olarak medikal ozon tedavisini hekim olarak öneriyor ve destekliyorum.

Ozon Tedavisi