SAÇ EKİMİ

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç dökülmesi, azımsanamayacak sayıda erkeğin ortak problemidir. Yaş ilerlemesinden genetik yapıya, stresten kötü beslenme alışkanlıklarına ve hastalıklara kadar birçok sebebi olabilecek durum, dış görünüşü direkt etkilediğinden dolayı erkekler için önemli bir sıkıntı yaratabilmektedir. İlerleyen tıp bilimi ise, bu önemli soruna saç ekimi yöntemi ile çare bulmuştur. Günümüzde birçok erkeğin saç sıklaştırma ya da yeni saçlara kavuşma amacı ile tercih ettiği ve doğru kişilere doğru şekilde uygulandığında oldukça tatmin edici sonuçlar verebilen saç ektirme sürecini, genel olarak aşağıdaki başlıklar altında detaylandırabiliriz:

Saç ekimi Fut ve Fue Yöntemi

Saç Ektirme Yöntemleri – Aşamaları

Saç ekimi için kullanılan iki popüler yöntem FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) ve FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)’dir. Saçlı derinin çıkartılmasını içeren ve iz bırakan FUT yöntemi, günümüzde tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine çok daha başarılı olan FUE yöntemi önerilir. FUE yönteminde, kişinin saç analizi yapıldıktan ve ekim yapılacak bölge belirlendikten sonra, başın arkasında bulunan, dökülme olmayan bölgeden (kulak arkası gibi) alınan kökler, mikromotorlar ile ekimin yapılacağı bölgeye transfer edilirler. Bu operasyonda, ekilen köklerin yönü, yüksek önem taşıyan faktörler arasındadır. Lokal anestezi ile yapılan, 4 – 8 saat arası bir zaman alabilen FUE yöntemi, FUT yönteminin aksine ekim yaptıran kişilerde kalıcı bir iz bırakmaz ve iyileşme süresi daha kısadır.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Ekilen saçlar, genellikle operasyondan bir ay sonra dökülürler. Bu beklenen ve birçok hastada görülen bir durumdur. Yeni saçlar çıkmadan önce ise ortalama 100 gün geçmelidir. Yeni saçların iyice gelişmesi de altı ay kadar bir zaman alabilir. Ekilen saçların tamamına yakınının çıkması için ise bir yıl gibi bir sürenin doldurulması gerekmektedir. Saç ekim işlemi bittikten sonra, verimli ve sağlıklı bir iyileşme süreci için, ekimi yaptırdığınız uzman hekimlerin söylediklerine birebir uymanız büyük önem taşımaktadır.