VAGEN ESTETİĞİ

(VAGEN ESTETİĞİ) GENİTAL ESTETİK OPERASYONLARI

Genital bölgenin düzgün görünümü bir çok kadın için oldukça önem taşır. Bu bölgedeki hoşa gitmeyen görünümler özellikle bazı bayanlar için mutsuzluk kaynağı olmaktadır. Kadınlarda iç ve dış genital sistem kızlık zarı (hymen) ile ayrılmıştır. Bu tür ameliyatlar, modern jinekolojik estetik operasyonlar arasında yer almakta, hem işlevsel ve hem de kozmetik nedenlerden ötürü başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkedeki özel merkezler tarafından yapılmaktadır.

Kadınlar son zamanlarda bu alanda da operasyonların yapıldığını öğrenmeye başladıkça sorunlarının çözülebileceğini öğrendikçe bu konuda operasyon yapan merkezlere daha çok başvurmaya başladılar.

Normal vajinal doğumlar, dokuların yaşla birlikte elastikiyetini kaybetmesi,bir şekilde geçirilmiş travma veya bazı genetik hastalıklar nedeniyle vajinal doku ve çevresindeki kasların sıkılığı, gerginliği ve gücü azalabilir. Bazı çiftler cinsel birliktelik sırasında bu konu nedeniyle gevseklik ve tatminsizlik hisseder mutsuz olurlar.

Labium minör denilen vulvada küçük dudaklardaki asimetri, fazla büyük olması, düzensizlik veya doğumdan kaynaklanan vajina girişindeki genişlemeler degenital bölgenin kötü görünmesine neden olmakla birlikte cinsel ilişki sırasında rahatsızlık, o bölgede sürekli ağrı hissi, aşırı hassasiyet ve dar kot pantolon, mayo, tayt, bikini vs. giyerken rahatsızlık duymaya neden olabilir.

Vagen Estetiği

(VAGEN ESTETİĞİ) GENİTAL ESTETİK OPERASYONLARI

Labium Latince köken olarak "dudak" anlamına gelir. Dış genital organın orta bölgesi dudak yapısına benzemektedir. "Labia" ise çoğul anlamda "dudaklar" anlamına gelmektedir. -Plasti eki ise yapılan estetik ameliyatı tarif eder.

Genital bölgede büyük dudakların iç kısmında yer alan küçük dudakların yani Labium minörlerin şekil bozukluğunun cerrahi olarak düzeltilmesi operasyonuna "labioplasti" denilir.

Yapı olarak her kadında farklı büyüklükte ve görünümde olabilir, normalde büyük dudakların içerisinde klitorisin her iki yanından aşağı doğru uzanması ve büyük dudakların dışına doğru taşmaması gerekir. Vajeni ve üretrayı yani idrar yapılan deliği çevreleyen bu küçük dudakların aşırı büyük, aşırı kıvrımlı olması durumunda estetik şekil bozukluğu dışında cinsel yaşam da olumsuz etkilenebilir.

Vajen bölgesinde şekil bozukluğu olan kadınlar cinsel ilişki sırasında partnerine karşı utanma, görünümünden dolayı kendini rahatsız hissetme ve özgüvenini yitirmesi nedeniyle cinsel ilişkiden haz alamama ya da utanma duyguları ön plana çıkabilmektedir.

Büyük dudakların büyüklüğü durumunda zamanla rengi koyulaşabilir, yine küçük dudaklar zaman zaman iç çamaşırının sürtmesi, ince pantolon ve mayodan bile görülebilecek şekilde rahatsızlık verebilir ayrıca kişisel temizlik yapılırken rahatsızlık duyulabilir. Küçük dudakların kıvrımlarında biriken salgılar bazen o bölgenin kötü kokmasına neden olabilir.

Operasyon ile şekil bozukluğuna ( fil kulağı gibi ) neden olan doku fazlalıkları cerrahi olarak çıkartılır, dudaklara estetik normal bir şekil verilir. Labioplasti operasyonu düzeltilecek olan kısmın genişliğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Kullanılmaktadır ayrıca dikiş materyalini almaya gerek yoktur. Operasyon yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Hasta işlem bittikten sonra kendisini hazır hissedince ağrı ve kanama kontrolünün ardından rahatça evine gidebilir.

Günlük pansumanları ve reçetesini doktorunun önerdiği şekilde uygulayan hastanın operasyon bölgesi yaklaşık 7-10 gün içinde iyileşmektedir. Yaklaşık bir ayın sonunda tamamen doğal, güzel ve düzgün bir görüntü elde edilmektedir.

Uygulanan yeni cerrahi teknikler sayesinde bölgede kanama, şişme, morarma, ağrı gibi durumlar en aza indirilmiştir,hatta bir çok hastada hiç postoperatif şikayet görülmemektedir. Bu operasyon evlenmemiş genç kızlara da kızlık zarına zarar verilmeden yapılabilir.


KLİTORİS ESTETİĞİ

Klitoris, erkekteki penis başının kadındaki anatomik adına denilir. Cinsel ilişki sırasında kanlanması artarak genişler ve erektil hale gelir. Bu yapının üzerini örten deri katlantısının kalınlaşması klitorisin dış görünümünü ve şeklini bozabilir ve cinsel ilişki sırasında uyarılma ve orgazm problemlerine neden olabilir.

Buradaki fazla dokunun cerrahi yolla çıkarılması işlemine klitoris estetiği (klitoralhood onarımı) adı verilmektedir. Klitoralhood onarımı sonucunda, cinsel ilişki esnasında uyarılma ve orgazm problemi yaşayan bayanlar için oldukça iyi sonuçlar alınabilir. Bu operasyon tıbbi açıdan zorunlu olmamakla beraber kişinin kendi isteğine bağlı olarak yapılır.

Klitoris, kadınlarda dış genital organlarda küçük dudakların birleştiği üst kısımda, idrar çıkış deliğinin (üretra) hemen üstünde yer alır, ters Y harfi şeklinde bir organdır.Klitoris baş ve bir çift gövde kısımlarından oluşur. Baş kısmı 2-4 cm uzunluğundadır, gövde kısmı ise ortalama 7-8 cm uzunluğunda süngerimsi (spongioz) özellik gösterir. Klitorisin dışarıdan görülen kısmına baş kısmı olupglans klitorisadı verilir ve bu nokta cinsel uyarım sırasında kan ile dolarak erektil hale gelen en hassas noktadır. Klitorisin gövde kısmı ise daha derindedir.

Klitoralhood, glans klitorisi örten deri parçasıdır. Bu deri parçası uzun, gevşemiş ve sarkmış, asimetrik ise ve bundan rahatsızlık duyuluyor ise tabii ki cerrahi olarak düzeltilebilir.Klitoralhood ve labiumların genişlemesinin en sık nedeni aileye çekim, doğuştan olduğu halde, puberte döneminde hormonal etkiler, sürekliirritasyon ya da gebelik vs. de buna neden olabilir.

Klitoris üzerindeki bu fazla deri kıvrımı kadının duyarlılığını azaltır. Klitorisin normalden iri olması kişilerde psikolojik etki bırakarak cinsel güvenini zedeler, ayrıca partnerine karşı utanma hissi yaratabilir.

Bu ameliyat klitorisin görünümünü düzeltmekle birlikte cinsel ilişkide kadının duyarlılığını artırarak orgazm olmasını kolaylaştırarak kadının özgüveninin artmasına da yardımcı olur.Bu operasyon yaklaşık 30 dakika kadar sürer.

Klitoralhood onarımı,labioplasti operasyonu birlikte yapılabilir. Eğer küçük dudaklar çok küçültülecek olursa klitoris çok belirgin hale geleceği için labioplasti sırasında klitoralhood onarımı da beraberinde yapılmalıdır.Klitoris estetiği tek başına da yapılabilir.

Klitoralhood küçültme operasyonu tekniği sarkan fazla dokuya göre değişiklik gösterir.En çok üçgen şeklinde parça çıkarma tekniği ve hilal şeklinde parça çıkarma tekniği kullanılır.

Operasyondan sonra epiteli koruyucu kremler ile birlikte doktorunuzun uygun gördüğü antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar tarif edildiği şekilde düzenli olarak kullanılmalıdır. Tuvalette antiseptik solüsyon ile önden arkaya doğru temizlik önerilir. Operasyon bölgesi enfeksiyonun çok kolay oluşabileceği bir yerde bulunduğu için genel olarak hijyen kurallarına çok dikkat etmek ve ameliyat olan bölgeyi özellikle enfeksiyondan korumak, hijyen kurallarına çok dikkat etmek oldukça önemli olup, iyileşmeyi hızlandırır. Her operasyonda olduğu gibi bu işlem sırasında da aşırı kanama, enfeksiyon, sinir hasarı, skar dokusu, renk değişikliği gibi yan etkiler olabilir.

Hastaların büyük bir kısmı aynı gün günlük aktivitelerine dönebilir ve bir gün sonra duş alabilir. İşlemden sonra birkaç gün ameliyat bölgesi şiş ve ödemli olabilir, ancak daha sonra bu durum yavaş yavaş düzelir. Dikişler bir süre sonra kendiliğinden erir. İşlemden sonra altı hafta kadar havuz, deniz, yüzme gibi sporlar ile bisiklete binmek, ata binmek, cinsel ilişkiye girmek yasaktır.


VAJİNOPLASTİ OPERASYONU (VAJEN DARALTMA)

Bu operasyon ile cinsel ilişki sırasında çiftlere rahatsızlık veren gevşeklik hissini düzeltilir. Ayrıca operasyon sırasında eğer varsa stres sinkontinans (hapşırma,ıkınma vs. gibi nedenlerle idrar kaçırma) veya diğer sarkmalar da düzeltilebilir. Dış genital bölgenin görünümünü düzeltmek, güzelleştirmek için eğer uygun olur ise beraberinde labium minörlerin (küçük dudakların) düzeltilmesi ameliyatı da yapılabilir.

Vajina daraltma operasyonu genellikle bir veya birden fazla normal vajinal doğum yapmış ya da çok zor kilolu bebek doğurma hikayesi olan hastalara uygulanmaktadır. Ancak henüz doğum yapmadığı halde yapısal olarak veya başka bir nedenle vajinasında genişleme şikayeti ve bundan rahatsızlık duyan olan hastalara da doktor tarafından uygun görülürse yapılabilir.

Çoğunlukla cinsel birliktelik sırasında cinsel ilişki esnasında duyulan bolluk hissi ve hava çıkarma sesi gelmesi bir nevi gevşemenin göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu operasyonun amacı vajinadaki bol kısmı cerrahi olarak çıkartıp daraltmak ve altındaki bağ ve kas dokusunu penisi güzel kavrayacak şekilde sıkılaştırmaktır.

Yaş ilerledikçe kas ve bağ dokusu yavaş yavaş zayıflamaya başlar ve bu neden ile idrar torbası ( mesane ) ve kalın barsağın vaginaya doğru sarktığı gözlenebilir, hastanın genellikle idrar kaçırma şikayeti olur ya davaginasında ele gelen kitleden rahatsızlık duyar. Bu hastalara da vaginanın ön ve arka duvarına cerrahi düzeltme yapılır, idrar torbası ve bağırsağın vajen duvarına doğru sarkan kısmı ortadan kaldırılır. Operasyon lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ancak ben hastalarımın konforu, acı duymaması ve operasyonun daha uygun şekilde yapılabilmesi için uyutularak yani genel anestezi altında yapılmasını tercih ediyorum. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürebilir, ameliyattan sonra 1-2 saat gözlem odasında istirahatin ardından hasta yürüyerek evine gidebilmektedir. 4-5 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Genellikle eriyen dikiş iplikleri kullanıldığı için dikişlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Oldukça yüz güldürücü ve memnuniyet verici bir operasyondur.


LABiUM MAJUS OPERASYONU (DIŞ DUDAK ESTETİGİ)

Hastaların doktorlarina basvurma sebeplerinden birisi de genital bölgede dış dudaklarin ciddi büyüklüğü ve rahatsızlık vermesidir. Çoğu zaman labium majuslar (büyük dudaklar) olması gerekenden uzun ve büyüktür ve sosyal veya cinsel yaşantiyi olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürebilir. Bazı durumlarda büyük labiumlar mantar oluşmasına bile sebep olabilirler. Labium majusların asimetrisi de bir başka rahatsızlık verici kozmetik problemdir.

Genital bölgede özellikle labium majuslarda belirginlik ya da sarkmanın veya asimetrinin olduğu durumlarda bu bölgeye cerrahi olarak küçültme işlemi yapılır. İşlem yaklaşık 20-30 dk kadar sürer. Genellikle lokal anestezi, tercihen genel ya da spinal anestezi de uygulanabilir. İşlem süresi ortalama 30 dakikadir ve sonuç yüz güldürücüdür.

Vagen Estetiği